رازهای تاثیر کراس فیت بر زندگی روزمره و عادی

کراس فیت یک اتفاق غیر عادی و جدید در زندگی نیست، سخت و طاقت فرسا هم نیست. شما بدون اینکه بدانید هر روز حرکات کراس فیت را در زندگی روزمره انجام می دهید؟ دوست دارید بدانید اینها کدام حرکات هستند؟ پس با ما همراه شوید.

امروزه در هر جایی از ورزش صحبت کنید اثری از تمرینات فانکشنال را می بینید ولی واقعا هدف این مدل از تمرینات چیست و چرا طراحی شده است؟

هدف کراس فیت این است که حرکاتی را طراحی کند که در زندگی روزمره استفاده شوند و باعث بهبود کیفیت زندگی افراد شود.

جدا از اینکه چه هدفی را دنبال می کنید؟ قرار است لاغر شوید یا قدرت عضلات خود را افزایش دهید روش ها و حرکات متعددی برای رسیدن به اهداف شما وجود دارد.

کراس فیت به این معنی است:

Crossfit=constantly varied functional movement executed at high intensity across broad time and modal domains.

یعنی کراس فیت ورزشی است برای انجام دادن حرکات متنوع به صورت پیوسته که به صورت پرفشار در بازه های زمانی خاص و تکرار های مشخص انجام می شود.

یک تعریف طولانی از ورزش که در یک کلمه کراس فیت خلاصه شده است. تمامی حرکاتی که در کراس فیت انجام می دهید برای این است که در زندگی روزمره بتوانید راحتتر حرکت کنید.

انجام دادن ورزش کراس فیت به شما کمک می کند که بهتر حرکت کنید و عملکرد بهتری طی روز داشته باشید، دیگر چه انتظاری از ورزش می توان داشت؟

برای مثال: یادگرفتن وزنه برداری در زندگی عادی چه کمکی می تواند به شما بکند؟ اکثر حرکاتی که روزمره انجام می دهیم با فعال کردن مجموعه چند عضله اتفاق می افتد،

برای مثال: کشیدن یا هل دادن یک جسم سنگین را تجسم کنید.

در این حرکت تمامی عضلات شانه شکم و هسته مرکزی بدن و پاها درگیر می شوند پس یاد گرفتن این موضوع که چگونه گروهی از عضلات را فعال کنید خیلی مهم هست. کراس فیت به شما یاد می دهد چگونه از وزن بدن خود و توان مجموعه عضلات خود به عنوان یک ابزار استفاده کنید.

در این مقاله چند مثال دیگر از حرکاتی که در زندگی روزمره انجام می دهیم را با هم بررسی می کنیم.

  1. نشستن و بلند شدن از روی یک صندلی:

تا به حال برای شما پیش آمده که وقتی می خواهید از یک صندلی بلند شوید با سختی مواجه شوید ؟ این کار دقیقا انجام صحیح حرکت اسکوات با وزن بدن می باشد، شما در واقع در انجام این حرکت ضعف دارید. این همان حرکتی هست که کراس فیت به شما یاد می دهد و شما را روز به روز در این کار قوی تر می کند.

  1. برداشتن یک جسم از زمین:

دقیقا برداشتن یک جسم از زمین همان حرکت ددلیفت می باشد می باشد که از حرکات پایه کراس فیت می باشد.

  1. دویدن و پریدن:

حرکات انفجاری مانند لیفت دو ضرب وزنه برداری یا تک ضرب وزنه برداری باعث می شود یا بگیرید از عضلات لگن خود استفاده کنید و با هماهنگی بهتر بین مچ، لگن و زانو ها حرکات را صحیح تر انجام دهید. و در نهایت با یاد گرفتن این ها در کنار هم می توانید برای دویدن و پریدن سریع تر باشید.

  1. فرم بد بدن:

همانطور که بار ها مطرح شده است بسیاری از درد ها و آسیب ها به دلیل فرم اشتباه بدن اتفاق می افتد، اکثر حرکات کراس فیت با محوریت عضلات اصلی بدن که شامل تنه اصلی (شکم، فیله ها و …) می شود انجام می شوند.

انواع حرکات اسکوات و حرکات دیگر به شما یاد می دهد عضلات اصلی تنه خود را استفاده کنید و در زندگی روزمره فرم بدن درستی داشته باشید.

  1. بالا رفتن از پله ها:

بار ها شده که می خواهید از پله برقی بالا بروید ولی خراب است و وقتی چند تا پله بالا می روید به نفس نفس می افتید شما استقامت بدنی پایینی دارید و عضلات چهار سر ضعیف است و با حرکاتی مثل باکس جامپ یا اسکوات در این حوزه ها راحت می شوید و پله ها را به سرعت بالا می روید.

  1. بلند کردن یک جسم مثل کیسه خرید:

شاید هر روز برای بلند کردن یک سری جسم سنگین که خرید کرده اید درگیر بوده باشید. یا لازم باشد بعضی وقت ها یک جسمی را بلند کنید و بالای سر خود ببرید.

هر دو این حرکت ها مثال های عینی از حرکات کراس فیت می باشند که ما در کراس فیت آنها را به معنی اور هد یا پوش پرس یا ددلیفت می شناسیم.

اگر شما برای قوی تر کردن عضلات شانه و کمر خود هر روز تمرین کنید دیگر در زندگی روزمره نگران بلند کردن اجسام مختلف نخواهید بود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.