کراس فیت چیست؟

یک شیوه ورزشی است که توسط Greg Glassman در طول دهه ها گسترش یافته است. Glassman بنیانگذار و مدیر جهانی شرکت کراس فیت اولین کسی بود که در تاریخ، آمادگی جسمانی را به شکل معنی دار و قابل اندازه گیری به صورت: ” افزایش ظرفیت کاری در انجام دادن فعالیتهای مختلف در بازه های زمانی متفاوت” تعریف کرد.

کراس فیت مجموعه ای از حرکات کاربردی با شدت تمرینی بالاست که مرتبا در حال تغییر هستند. همه تمرینات کراس فیت بر اساس حرکات کاربردی است و این حرکات بازتاب بهترین جنبه های ورزش های ژیمناستیک، وزنه برداری، دویدن و … می باشد که حرکات اصلی زندگی را تشکیل میدهند.

کراس فیت چه فوایدی دارد؟

برای به حداکثر رساندن توان کاری جابجابی بارهای سنگین به مسافتهای طولانی در کوتاهترین زمان ایده آل می باشد. شدت تمرین برای نتیجه گرفتن مهم است که با نسبت کار بر زمان یا همان توان اندازه گیری میشود. هر چقدر کار بیشتری در مدت زمان کمتری انجام گیرد توان خروجی بیشتری خواهیم داشت و در نتیجه تمرین شدیدتری انجام داده ایم. حال تلفیق این تمرینهای کاربردی با شدت بالا که مرتبا در حال تغییر هستند منجر به رسیدن به سطح بالای آمادگی جسمانی خواهند شد.

از آنجاییکه ورزشکاران کراس فیت را به صورت گروهی انجام میدهند این ورزش بسیار تاثیرگزارتر شده و باعث به وجود آمدن یک شبکه جهانی با بیش از ۱۳۰۰۰ باشگاه ثبت شده تا کنون گردیده است و تلفیق رفاقت، رقابت و لذت بردن از ورزش، جذابیتی برای این رشته ایجاد کرده که همانندی ندارد.

کراس فیت بر چه اساسی کار میکند؟

برنامه کراس فیت بر اساس اعداد و ارقام هدایت میشود. استفاده از تابلوی ثبت امتیازات، نگه داشتن رکوردها، ثبت زمان و تعریف دقیق قوانین و استانداردهایی برای اجرای حرکات نه تنها انگیزه بی سابقه ای برای اجرای تمرین بلکه رکورد نسبی و دقیقی برای هر تمرین ایجاد میکند که بسیار ارزشمند است.

روی هم رفته هدف کراس فیت به وجود آوردن یک سیستم وسیع، جامع و فراگیر آمادگی جسمانیست که ازبهترین محاسن آن میتوان به نتایج قابل مشاهده، قابل اندازه گیری و تکرار پذیرش اشاره کرد. این برنامه ورزشکاران را برای هرنوع فعالیت جسمانی، ماورای تجربیات انسانی آماده میسازد و مختص ورزش خاصی نیست.

در حالیکه کراس فیت آماده ترین های دنیا را به چالش میکشد، قابلیت جامع مقیاس پذیری این رشته، آن را برای هر ورزشکاری فارغ از تجربه ورزشی اش ایده آل میسازد و در واقع کراس فیت برنامه تمرینی را برای افراد مختلف تغییر نمیدهد بلکه وزنه ها و شدت را تقلیل می کند و از نظر کراس فیت تفاوت احتیاج یک ورزشکار المپیک و پدربزرگهای ما در درجه تمرین است نه نوع آن.

ترجمه از سایت Crossfit.com توسط تورج اسماعیلی

Leave a Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.